Kitap Ekseni,  Kitap İncelemesi,  Lukka

Kitap Ekseni: Matt Haig – Zamanı Durdurmanın Yolları

Tek bedene toplanmış bir kalabalığım.

Yukarıda yaptığım alıntı biraz sonra bahsedeceğim kitaptan, Zamanı Durdurma Yolları’ndan, belki de kitabı en güzel anlatan cümle. Tek bir beden ve aşılacak yüzyıllar boyunca içinde yaşattığın, bedenini adlandırdığın onlarca kişilik. Kitap bitti ama izi kaldı.

KİTABIN ADI: Zamanı Durdurmanın Yolları

YAZAR: Matt Haig

YAYINEVİ: Domingo Yayınevi

TÜRÜ: Bilim-Kurgu, Edebiyat, Fantastik, Roman, Tarih 

SAYFA SAYISI: 328

TANITIM BÜLTENİ: Tom Hazard’ın tehlikeli bir sırrı var. 41 yaşında sıradan bir tarih öğretmeni gibi görünse de nadir rastlanan bir hastalık yüzünden aslında yüzyıllardır hayatta. Shakespeare’le aynı sahnede yer almış, Kaptan Cook’la açık denizleri fethetmiş, Fitzgerald’larla içki içmiş. Ama şimdi, tek istediği normal bir hayat sürmek. Kimliğini değiştirmeye devam ettiği sürece geçmişini geride bırakabilir ve hayatta kalabilir.

Yapmaması gereken tek bir şey var, âşık olmak.

İngiltere’nin en önemli yazarlarından Matt Haig’in büyük övgü toplayan, 37 dile çevrilen ve yakında Benedict Cumberbatch tarafından sinemaya aktarılacak kitabı Zamanı Durdurmanın Yolları, insanın kendini kaybedip tekrar bulmasına dair güzel bir roman.

KİTAP HAKKINDA GÖRÜŞLERİM: Ana karakterimizin adı Tom. Kendisiyle tanışmamız onun 439. yaşına denk geliyor. Genetik yapısı sebebiyle o bir alba ve yaşlanması oldukça geç sürüyor. Başka insanlar fark etmesin diye sekiz yılda bir kimlik değiştirip başka coğrafyalara gidiyor. Kendisi ve onun gibi olanlar bu duruma anageria diyorlar ve onlar için bu bir hastalık. Fakat ölümsüzlüğün sırrının asırlar boyunca arandığını düşünürsek de hastalık kelimesi anlamsız oluyor.

Düşünür müsünüz lütfen? Yıllar geçse de bir gün hiç yaşlanmadığınızı fark ediyorsunuz. Çevrenizdeki herkes yaşının insanı gibi görünürken siz herkesten çok farklısınız. Küçük kardeşiniz sizden çok büyük görünüyor, sevgiliniz-eşiniz sizin anneniz ya da babanız gibi duruyor yanınızda ya da küçük kızınızın torunu gibisiniz. Tarih onca sahnesiyle akıp gidiyor önünüzden. Dolayısıyla sevdiğiniz onlarca insan da… Ve işte asıl sorumuz: Bu durum sizin için bir ödül mü olurdu yoksa ceza mı?

Siz bu soruya cevap ararken kitaptan bahsetmeye devam edeceğim. Kitap beni çok ilgilendiğim bir konuya, zamana, değinmesi ile kendi içine çekti. Ancak çok ağır ilerlediğini fark ettim. Sevmedim, sıkıldım asla diyemem hatta “Macera devam etse” diye düşüneceğim bir kitap fakat benim için yavaştı.

Benzer kurguya sahip kitaplar olmasına rağmen her hikaye birbirinden farklıdır. Kurgu eşsiz değil ancak hikayesi için okumaya değer. Anlatım dili çok sade ve rahatça, sıkılmadan okumanız mümkün.

Kitabın sonundan hoşlanmadığımı söylemek istiyorum. Kitap başından neredeyse son bölümlere kadar çok ağır ilerlerken sanki yazar da artık sıkılmış gibi sonucu oldu bittiye getirmiş gibi hissettim. Kötü karakterler büyük hızla ortadan kalksın ve iyi karakterler mutluluğa ulaşsın, hooop bitti.

Ve başlık. İlk bakışta başlığa aldanıp kitabın bir kişisel gelişim türüne ait olduğunu düşünebilirsiniz. Elbette içinden kendinize göre dersler çıkarmanız mümkün ama bu bir kişisel gelişim kitabı değil. Yani zamanı nasıl durdurabileceğiniz hakkında bilgi içermiyor 🙂

ALINTILAR:

  • Tarihi yaşayan bir şey haline getirmeye gerek yok. Tarih zaten yaşayan bir şey. Tarih biziz. Siyasetçiler, krallar ve kraliçeler değil. Tarih herkestir. Her şeydir. Şu kahvedir. Kapitalizmin, imparatorluğun, Köleliğin tarihini sadece kahveden Söz ederek bile anlatabilirsiniz. Burada oturup kağıt bardaklardan kahve yudumlayabilin diye dökülmüş kan ve çekilmiş sefalet akla ziyandır.
  • Bugünlerde zamanın bir silah olduğunu fark ediyorum. İnsanları beklemek zorunda kalmaktan daha çok güçsüzleştiren başka bir şey yok.
  • İnsanların kendi dünyalarına uymayan şeyleri kabul etmemeleri kuraldandır.
  • Bütün evren tek bir kum tanesinde.
  • Sakın insanlara bağlanma ve tanıştıklarına karşı olabildiğince az şey hissetmeye çalış. Yoksa yavaş yavaş aklını yitirirsin.
  • Belki Shakespeare haklıydı.Belki de bütün dünya bir sahneydi.
  • Dalları gitgide daha da yükselen bir ağaca tırmanmak için uğraşan bir çocuk gibiyim.
  • Hayat da böyledir. Kaybedecek bir şeyiniz yoksa değişiklikten korkmaya ya da ona kucak açmaya gerek yoktur.
  • Zaman böyle bir şey, değil mi? Aynı kalmıyor. Bazı günler, bazı yıllar bomboş. Hiçbir anlamları yok. Dalgasız deniz gibiler.
  • Cehalet zamanla şekil değiştirir.Ama hep vardır ve her zaman ölümcüldür

TEK CÜMLEDE ZAMANI DURDURMANIN YOLLARI: “Kaç ömür gerek, yaşamayı öğrenmek için?”

SON SÖZ: Zamanı Durdurmanın Yolları yakında karşımıza beyaz perde de çıkacak. Ana karakteri Tom Hazard’a Benedict Cumberbatch hayat verecek. Size tavsiyem filmi izlemeden önce kitabı okuyun. Malum senaryolar büyük ölçüde değişikliğe uğruyor. Shakespeare ve Fitzgerald ile tanışmış kadar olduğunuz bu kitabı, biraz zamanı sorgulamak, ölümsüzlüğün insanlar için neler getirebileceğine tanık olmak için okumalısınız.

Bir sonraki kitabım muhtemelen Küçük Ama Büyük Yalanlar olacak. Dizinin ilk sezonunu izledikten sonra okumaya başladım ve ikinci sezon başlamadan (10 Haziran 2019) bitirmeyi planlıyorum. Diziyi ise kesinlikle tavsiye ederim 😉

Sevgiler

4 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: