Lukka

Dijital Detoksa İhtiyacımız Var mı?

Teknolojinin hayatımızdaki yeri öylesine arttı ki, artık onsuz hiçbir şeyle başa çıkamayacağımızı düşünür hale geldik. Elimizden telefon, olmadı tablet, o da olmadı mouse veya oyun konsolları, en son da televizyon kumandası hiç düşmüyor. Farkındasınız değil mi? Elimizdeki teknolojiyi ihtiyaç dışında, her durumda kullanıyoruz. Öyle ki teknoloji bağımlılığı artık tedavi olunması gereken bir hastalık.

Araştırmalar, Amerika’da bulunan akıllı telefon sahiplerinin %67’sinin bildirim gelmese bile telefona bakma ihtiyacı duyduklarını göstermiş. Aslında o kadar uzağa gitmeye gerek yok. Türkiye de bu konuda çok farklı sayılmaz. Kaç kişi sabah uyanır uyanmaz ilk beş dakika içinde telefonuna göz atmıyor ki? Veya gece uyumadan hemen önce. Instagram, facebook, twitter derken sosyal medya platformlarına kaç kişi günde en az on kere bakıyor?

Hangi ekran olduğu önemli değil. Televizyon da dahil, uzun süre ekran karşısında durmak göz ağrısına, baş ağrısına, göz yorgunluğuna, gözlerde yanma ve kaşıntıya, bulanık görmeye, boyun ağrılarına sebep oluyor.

Ben tüm bunların yanına bir de zamanı telefonda harcamanın kalitesiz olduğunu düşünüyorum. Kendimiz için faydalı bir şeyler yapabilmek varken, sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmek dururken hayatımızı ekranlara bağlamak çok anlamsız ve faydasız.

Yakın zamanda We Are Social 2019 raporu yayınlandı. Rapora göre geçtiğimiz yıla göre ülkemizde internet, mobil cihaz, sosyal medya kullanımı gibi trendlerde yükseliş görünüyor. Diğer yandan bir de kitap okuma alışkanlıklarıyla ilgili bir istatistiksel veriye göz atalım. Zamanının neredeyse sekiz saatini internet ortamında geçiren kişler sadece yedi dakikalarını kitap okumaya ayırıyorlar. İşte sözünü ettiğim kaliteli ve kalitesi zaman.

Başlıktaki soruyu şimdi tekrar soralım. Dijital detoksa ihtiyacımız var mı?

Üç haftadır dijital detoks uyguluyorum kendim için. Çok fazla televizyon izleyen biri değilim. İzlediğim bir yada iki dizi ve çok istediğim bir film, ki çok nadirdir, dışında aramıyorum. benim zamanımı en çok tüketen şey maalesef ki sosyal medya hesaplarımda geçirdiğim zamandı. Biraz da telefonda oynadığım oyunlar. Bunun için zamanımı tüketen ve beni hem fiziksel hem de ruhsal yönden yoran soayal medya hesaplarıma bir sınırlama getirdim. Günde yarımşar saat kullandıktan sonra uygulama engelleniyor. Sadece twitter ve instagram hesabım var ve bu da toplamda bir saat yapar. Oynadığım bir oyun için de yine yarım saat belirledim.

Bu üç hafta içinde neler oldu?

 1. İlk zamanlar yarım saatimi ilk seferde bitiriyordum. Şimdi daha dikkatli harcıyorum.
 2. Yarım saatim bittikten sonra elim sürekli telefona gidiyor. Alıyorum elime ancak yapacak bir şey olmayınca geri bırakıyorum.
 3. Ders çalışma sürem arttı.
 4. Fazladan bir kitap daha okudum.
 5. Korece öğrenmeye başladım. Düşünün artık bana ne kadar zaman kalmış 🙂
 6. Uzun zamandır aklımda olan projeler için adım attım.
 7. Sosyal medyayı daha az kullandığım için kim tatilde Hawaii’ye gitmiş, kim bilmem ne ayakkabı almış, kim kime laf söylemiş görmüyorum, strese de girmiyorum. Cehalet mutluluk getirdi yani 😄

Hepsi bu! sadece irade ve telefonunuza kuracağınız bir uygulama ile siz de dijital detoksa başlayabilirsiniz ve başlamalısınız.

 

15 Yorum

 • simyacı

  çok güzel bir öneri teşekkür ederiz…bakalım bizde ne gibi değişiklikler olacak 🙂

  • lukka

   Rica ederim. Ben eminim ki faydasını göreceksiniz. Eğer siz de dijital detoks yapmaya karar verir ve başlarsanız lütfen bize de hayatınızdaki değişikliklerden bahsedin. ☺️ Sevgiler…

 • leeyaso

  Bu konu hakkında ben de yazmak istemiştim aynı serüveni ben de yaşamıştım çok güzel bir yazı olmuş. Korece de başarılar 🙂

  • lukka

   Teşekkür ederim. Siz de yazın lütfen. Deneyimlerinizi, serüveninizi okumak isterim. Korece’ye gelince, zor bir dil ama azimliyim 🤭 Sevgiler…

  • lukka

   Olsun, blog yazılarını okumak sayılmaz 🤭🌷Ben detoksumun içine blogları dahil etmedim. Ama çok da zaman geçirmemeye dikkat ediyorum.

 • simyacı

  Bir şeyin eksikliğini gidermek için yerini doldurduğunu anlamaya başladım…dijital dünya bir şeyleri unutturmak için birebir maalesef..özlemeyi,onu düşünmeyi vb.

  • Lukka

   Yani bu konuda uzman değilim, bilgim tecrübemden ibaret ama belki yapmaktan keyif aldığınız uğraşlarınız varsa onlara ağırlık verebilirsiniz. Kitap okumak mesela veya sevdiğiniz bir dizi ya da film serisi izlemek. İlgi alanlarınız neyse ona yönelmek…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: