Kişisel Gelişim,  Lukka

Zamanı Verimli Kullanma Tekniği: Pomodoro

Pomodoro tekniği hakkında bilgiye sahipseniz muhtemelen bu tekniğin büyüleyici verimlilik artırıcı gücünden de haberdar olmalısınız. Eğer değilseniz ve zamanınızı verimli kullanamıyorsanız bu yazı tam da size göre.

Planlı çalışmak her zaman hayatımın temelinde yer alır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlarımı mutlaka planlayıcıma not eder, düzenimi sağlamaya çalışırım. Plan yaparken çoğunlukla zaman kullanmam. Yani çok net bir saati yoksa yapacağım işin bu işi şu saatte, şu işi bu saatte yapmalıyım diye bir kaygım yoktur. Çünkü planlı olmama rağmen bu şekilde yaptığım zamanlamalara uyamıyorum. Uyamadığım durumlarda da strese giriyorum. Fakat özellikle ders çalışırken ya da düzelti yaparken mutlaka saat tutarım. Ya da Pomodoro Tekniği’ni kullanırım.

Nedir Pomodoro ve nasıl kullanılır? Pomodoro çalışmalarınızı zaman belirleyerek yapmanızı sağlayan bir teknik. Pomodoro için öncelikle bir görev belirleyin. Sonra zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın. 25 dakikalık süre dolduktan sonra da 5 dakikalık mola verin. 25 dk + 5 dk = 1 pomodoro’dur. 4 pomodoro sonunda 30 dakikalık uzun bir mola verebilirsiniz. Bu süreler size bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Mesela ben 20 dk+10 dk olarak belirledim zamanlarımı. Bu sizin kendinizi odaklayabildiğiniz süreyle bağlantılı. “Peki kim tutacak bu süreleri?” dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin bu işi sizin için yapan çok marifetli uygulamalar var. Bahsedeceğim.

Ama önce pomodoro tekniği ne işimize yarayacak ona bakalım. Zaman yetersizliği konusunda ciddi takıntılarım var. Yapmak istediğim çok şey, gereksiz harcanıp giden çok zaman var. En başta akıllı telefonların bu yeteneği tartışılmaz. Zamanı yönetme konusunda çok sayıda makale ve kitap okuduktan sonra birçok yöntemin kısa süreli olduğunu farkettim. Daha doğrusu benim için uygulaması güç ve kısa süreli. Pomodoro ile nasıl tanıştığımı inanın hatırlayamıyorum ama onun sayesinde zamanımı oldukça verimli kullandığımı net bir şekilde söyleyebilirim.

Pomodoro tekniği elbette ki yine sizin iradenize bağlı. Sonuçta uymak da uymamak da sizin elinizde. Size tavsiyem bu tekniğin 25 dakikalık süresinde kesinlikle yaptığınız işe odaklanın ve başka bir şeyle uğraşmayın. 5 dakikalık molada ise işinizi düşünmeyin ve dinlenin. Dış etkenler dışında eğer elim telefona gidiyor sık sık, bunun için Forest isimli bir uygulama kullanıyorum. Doğa sever olanlar için zamanını ağaç dikerek kullanmak da çok keyif verici.

Forest sayesinde işime odaklandığım süre zarfında telefonuma dokunmuyorum.

Pomodoro zamanlayıcı olarak kullandığım uygulama ise Brain Focus. Günlük olarak görev planlamanızı yapın, brain focusa kaydedin ve başlayın. Pomodoro tekniği için oldukça fazla uygulama mevcut. Kendinize göre bir tanesini seçmeniz yeterli.

Eğer bilgisayar başında çalışıyorsanız Chrome Uygulamalar’da bulunan Marinara da bu işi harika yürütenlerden.

Pomodoro tekniğine karşı olanlar da var. Aralıksız çalışmanın doğru olduğunu düşünenler. Kendilerince haklı olabilirler ancak herkesin belli bir odaklanma süresi var ve bu süre de ortalama 25 dakika. Sonrası robotların işi. Robot olmasak da gerek de yok zaten aralıksız çalışıp, kendimizi yıpratmaya.

 

4 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: