Lukka,  Sinema Ekseni

Sinema Ekseni: Bohemian Rhapsody

Bir insanın tüm yönlerini bir film içinde, üstelik kısıtlı bir sürede izleyiciye aktarma çabası oldukça zor bir mesele. Bunun en doğru çözümü ise biyografisi anlatılan kişinin hayatında önem arz eden bölümleri anlatmaya çalışmak olsa gerek. Bu durumda biyografi yapıtlarının zorlu bir süreç olduğunu kabul etmek gerekiyor sanırım.

Filme adını veren Bohemian Rhapsody, her ne kadar Queen grubuna ait bir eser olsa da film neredeyse Freddie Mercury odaklı. Freddie odaklı olmasına rağmen ise, kendisi hakkında bizim çok da bilmediğimiz detayları da film içerisinde göremiyoruz.

Filmde Queen grubuna ait bir çok şarkının oluşum aşamasına tanık oluyoruz ki bunların içinde dünyaca en çok bilinen ve sevilen Bohemian Rhapsody ve We Will Rock You da yer alıyor. Kesinlikle heyecan verici! Rock müzik severler için bu bölümün yüksek sesle izlenmesi gerektiği kanısındayım.

Ve Live Aid. Filmin son bulduğu konser performansı. Bu son bölümün de rockseverlere, özellikle Queen severlera apayrı bir coşku katacağını düşünüyorum. Konser boyunca Crazy Little Thing Called Love, We Will Rock You, Radio Ga Ga ve Hammer To Fall şarkılarını 1985 yılındaki neredeyse birebir performansla dinliyor ve izliyoruz.

Ve tabii ki tebrik edilmesi gereken isimler var.  Filmin yönetmen koltuğunda Bryan Singer bulunuyor. Oyuncu kadrosunda ise başta elbette ki Rami Malek olmak üzere güçlü isimler var. Rami Malek biliyorsunuz ki Freddie Mercury karakteri ile Oscar dahil birçok ödüle layık görüldü. Mercury’nin ruh halleri, farklı mimik, jest ve tavırlarını göz önünde bulundurursak Malek gerçekten olağanüstü bir neredeyse tıpatıp bir oyunculuk sergilemiş. Bilhassa kullandığı takma dişlerle konuşmak, şarkı söylemek hayli zor olsa gerek. Ayakta alkışlanmalı ki dünya da alkışladı zaten 🙂

 

Film yaşanan birçok talihsizliğe rağmen tamamlandı, ödüller kazandı, alkışlar aldı. Bizlere düşen de filmi keyifle izlemek oluyor. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: