Lukka

2019 YILINDA SİZE SEÇTİĞİNİZ KELİME REHBERLİK ETSİN

Yeni bir isim ve en önemlisi yeni bir blogdan merhaba herkese. Aslında blog eski sadece ismini yeniledik. Kendimizi de biraz silkeleyelim istedik. Bize kalırsa iyi de ettik.

Uzun zamandır yazı yazamıyordum. İşten ayrılma sürecim, homeoffice çalışma kararım ve yeni aldığım işler, evimizi taşımamız ve yeni olan her şeye alışmaya çalışmamız, oğlumun yine ve yine okul değişikliği yapması ve derslerim… Gerçekten her şey çok yoğun olarak ve ardarda gerçekleşti.

İki Oda Bir Galaksi’de yine benden daha çok okuduğum kitaplar hakkında yazılar bulacaksınız. Bunun dışında izlediğim filmlerden bahsedip, belki hikayeler paylaşacağım. Değişen çok fazla bir şey olmayacak yani benden yana.

Neyse, gelelim başlıkta sözünü ettiğim asıl konuya. 2019 yılında size rehberlik edecek bir kelime seçmeye. Yeni gelen her sene bizim için ‘yeni bir ben’ yaratma fırsatıdır. “Bu sene artık gereksiz yere para harcamayacağım.” Bu sene derslerime sıkı çalışıp, istediğim üniversiteye gireceğim.” ya da “Bu sene yepyeni bir hobi edineceğim.” Şu da muhtemeldir. “Bu sene artık hiçbir şey için üzülmeyeceğim.”  Vaatlerle, umutlarla ve iyimserlikle doludur her yeni yıl. Temenniler en üst seviyededir.

Peki bu hedeflerimize o yıl boyunca ne kadar ulaşabiliriz? Bu zamana kadar kendisi için hedef belirleyip, bir türlü gerçekleştiremeyen kişilerle doludur çevremiz. Hatta belki de biz de onlardan biriyiz. Bu hedefleri gerçekleştirmek için istikrarın yanında bazı faktörler de var ki bunlara zamanla değineceğim. Neyse, biz 2019 yılında seçeceğimiz kelimeye gelelim. Neden bir kelime seçmeliyiz ve seçtiğimiz bu kelimeyi nasıl kullanacağız?

  • Kendimizi seçtiğimiz kelimeye yani o yılki hedeflerimize odaklamak için.
  • Hedeflerimiz oldukça çok ve hayatımızın çeşitli alanlarında farklı hedeflerimiz bulunabilir. Bu da bizim karar vermekte zorluk yaşamamıza neden olabilir. Kelime seçerken önceliğimiz hedeflerimizi analiz etmek olacak. Bu da seçtiğimiz kelimeyle hedefimizi birleştirerek ona ulaşmamızı kolaylaştırır.
  • Belki de yılın başında belirlediğiniz hedeflerden vazgeçtiniz ve yeni hedefler var önünüzde. Seçtiğiniz kelime yeni hedefinize uygun ise yine hedefinize odaklanabilirsiniz.
  • Yıl sonunda, o yılı nasıl geçirdiğinizi gözden geçirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Kelimemizi nasıl seçeceğimize gelince… Bunun için bir çalışma sayfası hazırladım. Bu çalışma üç adımdan oluşuyor.

  1. Adım: Size ilham olacak anahtar kelimeleri belirlemekle başlayacağız işe. Bunun için ben, size yardımcı olabilmek adına birkaç kelime belirledim.Bu kelimelerden istediklerinizi seçebilirsiniz.
  2. Adım: Bu aşamada bazı belirleyici başlıklarımız var. Kariyer, aile, arkadaş vs. Bu başlıkların yanına 1.adımda seçtiğiniz kelimelerden uygun olanları yerleştirmelisiniz. Örneğin: Kariyer için YENİLİK kelimesini seçmiş olabilirsiniz.
  3. Adım: Ve son adım. Bu aşamada ise ikinci adımdaki sorulara verdiğiniz yanıtlara göre 2019 yılında ne istediğinize, yılınızın nasıl geçmesini umut ettiğinize göre yıl boyunca yanınızdan hiç ayırmayacağınız kelimenizi belirleyebilirsiniz.

Eğer siz de kelimenizi seçmek isterseniz, 2019 yılı boyunca bu çalışma sayfası benim size hediyem olacak. Bunun için en aşağıdaki düğmeye tıklamanız yeterli.

Benim 2019 yılı için seçtiğim kelime BAŞLANGIÇ oldu. 2018’in sonunda değişim kararı almış ve yeni bir başlangıca adım atmıştım. 2019 yılı boyunca da yeni başlangıçlar olsun istiyorum hayatımda. Kariyerimde, kişisel gelişim hedeflerimde, ailemde…

Yeni yılda, 2019’da, tekrar görüşmek dileğiyle… O kadar muhteşem bir yıl olsun ki sizin için tüm hedeflerinize ulaşın, yüzünüz hep gülsün, sizi hep mutluluk kucaklasın, hiç hasta olmayın, hiç üzülmeyin 🙂

Sevgiyle…

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: