Kitap İncelemesi,  Lukka

KİTAP İNCELEMESİ: NESLİHAN YILDIZ – MAVİDEN ÇOK SENİ SEVDİM

 

“Hayatlarımızı bir rüyayla karşılaştıranlar haklıymış. Uyanık uyuyor ve uykuda uyanıyormuşuz.” Montaigne

Neslihan Yıldız benim en son çalıştığım iş yerinden, yakın olmasak da yanıştığım bir isim. “Maviden Çok Seni Sevdim” Neslihan Hanım’ın ilk kitabı ve kitap çıkar çıkmaz alıp, imzalatmıştım. Kitabı almamın, imzalatmamın, kitap hakkında konuşmamızın üstünden çok zaman geçti ve maalesef ben yeni okudum. Ancak kendimi avutuyorum “Geç olsun, güç olmasın.” diyerek 🙂 Haydi bakalım, kitabımızı incelemeye başlayalım.

KİTABIN ADI: Maviden Çok Seni Sevdim

YAZAR: Neslihan Yıldız

YAYINEVİ: Uğur Tuna Yayınları

KİTABI NE KADAR SÜREDE OKUDUM: Gün içinde biraz yoğun çalışıyorum ve sadece gece kitap okuyabiliyorum. Bu yüzden 15 gün kadar sürdü. Boş bir zamanda ise 1 gün içinde bitirilecek, okuması çok rahat bir kitap.

KAPAK: Eserin adı gibi mavi bir kapakla karşı karşıyayız. Mavi bir gökyüzü ve mavi bir denizin karşısında duran mavi gömlekli bir kadın. Kapaktaki kadın arkadan Neslihan Yıldız’a benzese de kendisi olmadığını söylemişti. 🙂 Kapak fotoğrafı daha önce çekilmiş bir fotoğraf mıydı yoksa kitap için mi çekildi, merak ettim şimdi.

DİL VE BAKIŞ AÇISI: Yazarın dili gerçekten çok akıcı. Cümlelerini ilk okumada rahatça anlayabilirsiniz. Yani geri dönüp, tekrar anlamaya uğraşmadan okumanız mümkün. Benim okumam gece okuyabildiğim için uzun sürdü ama 1 günde bitirilebilecek bir kitap. Anlatımda ağırlıklı olarak 3.tekil şahıs kullanılmış ancak Mustafa yaşadıklarını kendi ağzından anlatıyor. Duygular, karakterlerin özellikleri, yaratılmak istenen gerilim, heyecan çok iyi bir şekilde aktarılmış. Okurken aklınızda mekanı ve karakterleri canlandırabiliyorsunuz. Özenle yapılmış araştırmalar ve tasvirler bulunuyor. Sözün özü, keyifle okunacak, heyecanın sürekli olduğu bir kitap Maviden Çok Seni Sevdim.

ÖZET: Bilmediği bir coğrafyada anılarını kaybetmiş bir adam… O adama âşık olmaktan vazgeçmemiş bir kadın… İkisinin yollarını uzun yıllar önce birleştiren bir tren yolculuğu… Bir fotoğraf, bir rüya ve bir gazete haberiyle sevdiği adamı bulmaya çalışan Elif ile kim olduğunu hatırlamayan Mustafa’nın aşkı… Bu arada araya giren dostlar ve düşmanlar… Hikaye sadece Türkiye’de yaşanmıyor. İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan da kültürleriyle, gezilecek yer ve yenilecek özel yemekleriyle hikayede yer alıyor. Detaylara girip spoiler vermeyeceğim bu sefer.

ANA KARAKTER: Elif ve Mustafa. Mustafa hafızasını kaybettiği için çok fazla tanıyamıyoruz onu. Sadece Elif anılarıyla aktarıyor onu bize. Küçük yaştan beri birlikteler ve çevrelerinde yaşayan düşmanlarını göremeyecek kadar da saf ve iyimser buldum kendilerini. Yardımcı karakterlerden Şifa ise, gerçek anlamda öfke duyduğum biri oldu. Zaten kitabın ilk girişinde Şifa’nın kendisini kötülemesiyle karşılaşıyoruz.

“Ben Şifa…
Dipsiz kuyularda kalasıca Şifa!
Tüm beddualara layık Şifa”

Nasıl bir karakter olduğunu siz tasavvur edin 🙂

KİTABI NEDEN OKUMALIYIM?: Kıymet verdikleriniz yanınızdayken onların kıymetini daha fazla anlayabilmek için okumalısınız. Romantizm seviyorsanız içinde biraz da heyecan, gerilim olsun istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan hakkında merak ettiğiniz bir şeyler varsa okumalısınız. Sizi ilk sayfadan itibaren içine çekmesini isteyen bir hikaye arıyorsanız yine bu kitabı okumalısınız.

ALINTILAR:

  • Sana ulaşmak için önce seni aklımdan çıkarmalıyım.
  • Mavi gibi yaşamaktır aşk. Sana yolu hatırlatır.

TEK CÜMLEDE MAVİDEN ÇOK SENİ SEVDİM : Kabulşi?

*Kabulşi, Azerice'de "Kabul mü?" anlamındadır ve kitapta çok yerde karşımıza çıkan bir kelime.

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: