Kitap İncelemesi,  Lukka

KAPAT: ÇOCUKLARI SANAL DÜNYADAN KORUMA KILAVUZU – KİTAP İNCELEMESİ

Neden kapat? Çünkü çocuğunuza dönüp, “Telefonunu kapat ve bizimle sohbet et.” demekle bunu başaramazsınız. Çünkü çocuğunuzun sosyal medya hesabı açmasını engelleyerek onu sanal dünyanın tehlikelerinden koruyamazsınız. Çünkü çocuğunuza akıllı telefon, tablet almayarak sorunu çözemezsiniz. Çünkü evdeki bilgisayara filtre koyarak sorunların önüne geçemezsiniz. Çünkü “Mavi Balina oyunu oynayan çocuk intihar etti.” haberini okuduktan sonra, “Ben çocuğumun her şeyini biliyorum, o asla böyle bir şey yapmaz.” deme lüksünüz yok.

Bu kitap size, akıllı telefonlarla dost olmayı başarmanız için yol gösterici olacak. Sanal dünyada ne olup bittiğini, bunun hangi psikolojik süreçleri nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olacak. Size, çocuğunuza “Kapat” dediğinizde bunu gerçekten yaptırabilmenizi sağlayacak bilimsel verileri sunmuş olacak.

Şimdi lütfen akıllı telefonunuzu kapatıp kitabın ilk sayfasını çevirin.

Günümüzde teknolojinin hayatımızdaki yeri yadsınamaz. Akıllı telefonlar, akabinde internet ve sosyal medya, oyunlar, youtube… Canımız ne zaman sıkılsa, bir şeyler keyfimizi kaçırsa ve hatta elimiz boş kalsa aklımıza ilk gelenler. Peki biz yetişkinler bu haldeyken çocuklarımızın durumu ne?

Hemen söyleyeyim: Okuldan eve gelir gelmez dinlenmek için ellerine tablet yada akıllı telefonlarını alıyorlar. O da olmazsa oyun konsolları da iş görür.

– Oğlum biraz dışarıda arkadaşlarınla oyna.
– Hayır.
– Birlikte Bilim Merkezi’ni gezmeye gidelim mi?
– Hayır.
– Alışverişe çıkmaya ne dersin?
– Çok sıkıcı.

Eminim bu diyalogları sadece ben yaşamıyorum. Bir çok ebeveyn çocukların teknoloji dünyasında sıkışıp kalmasından ve işin tuhafı bu durumdan hoşnut olmalarından muzdarip. Peki, çözüm ne? Ellerinden tabletleri, akıllı telefonları mı almalıyız? Yahut ceza yöntemini mi uygulamalıyız? İnternet bağlantısını kessek? Belki en fazla 3 gün için çözüm gibi görünebilir tüm saydıklarım.

Hepimiz çocuklarımızı zararlı olan bir çok şeyden korumaya çalışıyoruz. Son zamanlarda internet dünyasında kol gezen zararlı oyunlar, challence adı verilen tuhaf videolar, kişisel veri hırsızları ve açıkçası aklımıza bile gelmeyen kötülükler… İşte tüm bunlar karşısında Psikolog Dr. Mehmet ŞAKİROĞLU ve Dr. Cansel Poyraz AKYOL birlikte güzel bir kılavuz hazırlamışlar. Bu kılavuz sadece çocuklarımız için değil, internet yada sosyal medya bağımlılığı olan yetişkinler için de hazırlanmış.

Kitabın içeriğinde bağımlılıktan, sosyal medya ve akıllı telefonların kullanımından, çocuklarımızı ve kendimizi internetten nasıl koruyacağımızdan bahsedilmiş ve çeşitli tavsiyelerde bulunulmuş. Medya okuryazarlığının faydaları, nomofobi, sosyal medyanın bilirkişi sohbetleri derken gerçek anlamda işe yarar ve çözüme yönelik bir kitap olmuş.

Ben de tüm bu konulardan şikayetçi bir anne olarak keyifle okudum. Anlatım dili çok sade. Rahatlıkla anlayabilirsiniz ki bilimsel veriler de bile akıcı dil korunmuş. Ben keyifle okudum, kendim ve oğlum için harika ipuçları edindim ve sizlerden bir kişiye de bu kitabı hediye etmek istiyoruz ki siz de bu bilgilerden faydalanın. Bunun için yapmanız gerekenler instagram hesabımızda mevcut.

Son sözüm: Sanal dünya adı üstünde sanal, gerçek değil. Çocuklarımız kıymetli. Onları bu derin ve karanlık sulardan uzak tutalım. “Canım sıkılıyor.” cümlesini ne kadar sık söylediklerinin farkında mısınız? Çünkü biliyorlar ki ebeveynleri sırf kendilerini rahat bıraksınlar diye çocuklarını sanal dünyaya kendi rızalarıyla gönderecekler. Bırakın sıkılsın canları. Bırakın ağlasınlar, döksünler, kırsınlar. Elbet bir noktada duracaklar. Ve elbet siz de o noktada çocuğunuzu geri kazanmaya başlayacaksınız.

 

Çocukları Sanal Dünyadan Koruma Kılavuzu hediyesi için instagram hesabımıza bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: