Lukka

BEŞ MADDE: GÜNLÜK YAŞAM RUTİNİM

Kimileri hayatını alışkanlıklarıyla devam ettirmeyi tercih eder, kimileriyse sanırım akışına bırakır. Ben programlı hareket etmeyi seven biri olarak, istisnalar olmadığı sürece alışkanlıklarımla mutluyum. Hatta öyle ki, programıma uymamak çoğu zaman beni strese bile sokuyor diyebilirim. Bu durum yarattığı stres dışında benim günlük rutinimi oluşturuyor. Tabii aslında alışkanlıklarım çalışma hayatıma göre değişiklik gösteriyor. Şu an çalışmıyorum ve size anlatacaklarım da şimdiye ait olacak. Yemek yapma, temizlik, ortalık toplama vb. klasikleri geçiyorum.

Her şey oğlumu okula gönderdikten sonra başlıyor:

1- YOGA: Sanırım 8 yada 9 senedir yapıyorum. Ara verdiğim zamanlar oldu ancak düzenli yapmaya gayret ediyorum. Güneşe Selamile başladım, Tibet’in 5 Yogası ile devam ettim. Şimdiyse ortaya karışık devam ediyorum. Hatta bir ara Tai Chi bile öğrendim. Merak işte 🙂 Burada yoganın ne olduğundan ya da size ne gibi faydalar sağlayacağından bahsetmeyeceğim. İnternet üzerinde oldukça fazla kaynak var. Ancak eğer siz de yogaya başlamayı düşünüyorsanız bunun için size kitap ve bir mobil uygulama tavsiye edebilirim. Başlangıç için oldukça uygun.

Her Yönüyle Yoga – Cynthia Worby
Yoga ve Meditasyona Başlangıç – Ernest Wood
Yoga Uygulaması – Android / IOS

2- MEDİTASYON: Uzun zamandır meditasyona başlamayı çok istiyordum. Geçtiğimiz ay fırsatım oldu ve nefes egzersizleriyle birlikte zihnimi odaklamaya adım attım. Bu arada 21 gün kuralıyla benim için her şey alışkanlığa dönüşebilir. Meditasyon için bana Patika isimli bir uygulama yardımcı oluyor. Herkes için kolay meditasyon. İyi nefes, az stres, kolay uyku. Bu rutinim sadece sabahları yoga sonrası gerçekleşiyor ama hedefim günde üçe çıkarmak. Hadi bakalım!

Patika – Android /IOS

3- DİZİ İZLEMEK: Günde 3 bölüm. Supernatural. Şimdilik tabii. Çünkü diziyi baştan sona izlemek çok da kolay değil. Malum 13 sezon ve günde 3 bölümle son bölüme yetişemedim hala. Neyse, dizi izlemek benim gün içindeki yorgunluğumu bir nebze azaltıyor. Eğleniyorum, keyif alıyorum. Şu an için Supernatural izliyorum ama son bölüme ulaşınca başka bir diziyi izlemeye başlayacağım. Ama her halükarda bu rutinim devam edecek.

4- OKUMAK: Çocukluğumdan beri her gece uyumadan önce mutlaka okurum. 1 sayfa bile olsa… Çoğu zaman günün yorgunluğuyla gözlerim kitabımın sayfalarını görmeden kapanabiliyor ancak bu asla alışkanlığımı bozmadı. Sadece gece değil, gün ortasında yada sabah kimse uyanmamışken, yolculukta, tatilde… Her zaman her yerde benimle… Hayallerin ve dünyaların ötesinde.

Öyle ki yanımda ağır ağır kitap taşımamak için bir kindle bile edindim. Çünkü benim aynı anda okuduğum en az 2 kitabım olur. Her ay bu kitapları okumak için plan bile yaparım.Bunun için de bir uygulamam var. (Şimdi düşündüm de akıllı telefonlar gerçekten hayatımızı kolaylaştırıyormuş. )

Kitap Okuma Planı – Android

5- YAZMAK: Yazmaya çocukken günlükle başladım. Mektup yazdım, şiir yazdım, edebiyat derslerinde hikaye yazdım. Her zaman bir kaleme ihtiyaç duymadım; hayatı aklıma yazdım. Blog yazdım; dergide, gazetede yazdım. Şimdiyse her şeye baştan başlayıp burada yazıyorum. Aklıma yazdığım kurguları artık kağıda döküyorum. Çok geç kalınmış ama doğru alınmış bir karar. Bakalım bu alışkanlığım neler kazandıracak hayatlarımıza.

Yaşam rutinim bu beş maddeyle sınırlı değil aslında. Ömrüm boyunca içmek zorunda olduğum ilacım, akşamları yatmadan uyguladığım cilt temizliğim, asla hiç bitmeyen ders çalışmalarım ki bu tamamen benim bağımlılığım, Kafka Okur, kare karalamaca ve Sims oynamak… Hepsi hayatımı paylaştıklarım. Bunun için de iki büyük yardımcım var:

1- Miya Planner
2- Wunderlist

Planlı olmayı sevdiğimi söylemiştim 🙂

Görüşmek üzere…
Sevgiyle…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: