Lukka,  Mevsimler İnsan Davranışlarında ve İnsan Psikolojisinde Etkili midir?,  Münazara

MEVSİM EZGİLERİ

“Ben her bahar aşık olurum
Rüzgar olur,yağmur olurum
Filizlenir anılarda gururum
Taşar içimden ruhum.”

İçiniz kıpır kıpır oldu değil mi? Şarkıyı bilenler eşlik etti, bilmeyenler ise pür neşeyle dinledi. Şair duygularını dizelere, besteci de müziğine öyle güzel yansıtmış ki bahar aylarında insanın içi gerçekten aşkla dolup taşıyor.

Bir de şu şarkıya kulak verelim:

“Bugün günlerden sonbahar
Her tarafta ayrılıklar
Sözlerimizde muhabbet yok artık.
Sahile vurmuş umutlar
Fonda sararmış yapraklar
Gözlerimizde parıltı yok artık, karanlık.”

Tanrım! İlkbahardayken sonbaharı yaşadık resmen. Sanki karanlık bir havada dışarıda yağan yağmuru izliyor, sararmış yaprakların düşüşüne seyirci kalıyoruz dinlerken. En depresif hallerimize bürünüyoruz bu sözler ve müzikle.

Nereye varmaya çalıştığımı anladınız sanırım. Bu şarkılara duygularını katanlar öyle durup dururken bu sözleri yazmış olamazlar. İlkbahar ona neşe ve coşku veriyor, içinde kıpırtılar oluşturuyor olmalı ki baharda aşık olabilsin. Yada sonbahar, ayrılık, sararmış yapraklar ve karanlık…

Başka örnekler de dinleyip “Evet, mevsimler insan psikolojisinde etkilidir.” diye düşünürken aklıma Vivaldi geldi. Bilirsiniz; Four Seasons (Dört Mevsim) konçertosu. İlkbahar ve kış mevsimleri tam da düşündüğüm gibiydi; cıvıl cıvıl ve soğuk. Fakat sonbahar ve yaz mevsimi vermesi gereken duyguların tam aksini yansıtıyordu. Cıvıl cıvıl ve soğuk. Araştırdım ve işin aslını da öğrendim. Aslına bakarsanız Vivaldi bu iki mevsimde de vermesi gereken duyguları notalara dökmüş ancak genel değil tamamen kişisel hissettiklerini. Vivaldi sara hastası olduğu için yaz mevsimi onun için çok zor geçermiş. Elbette bu durum da onun yaz mevsimini sevmemesini ve soğuk bir kış mevsimi gibi aktarmasını en iyi şekilde açıklıyor.

Peki bu kişisel durum mevsimlerin insan psikolojisinde etkili olduğu gerçeğini değiştirir mi? İstisnalar kaideyi bozmaz, bozmaz ama insan da bir mevsim boyunca aşk içinde, kelebeklerin, börtü böceğin peşinde, çiçeklerle dipdibe yada mutsuz, huysuz, aksi, yılgın, agresif ve depresif bir ruh haliyle de yaşamaz. Haliyle benim son söz olarak şunu söylemem pek muhtemeldir:

“İnsanlar mevsimlerden ve hava koşullarından ruhsal ve davranışsal olarak elbette etkilenirler ancak bu haller geçicidir ve hayat iyisiyle de kötüsüyle de devam ediyor.”

Bu şarkı da bonus olsun ❤️

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: