İlk İzlenim Her Zaman Doğru mudur?,  Konuk Yazarlarımız,  Münazara

“İLK İZLENİM” YÜZEYSEL BİR SUNUM

Bu hafta “İlk izlenim her zaman doğru mudur?” münazara konusu altında ilk izlenimi sorguluyoruz.

 

Evet nedir ilk izlenim ve ilk izlenim bizi her zaman doğru bilgiye ulaştırır mı? “İlk izlenim” kavramı insana, muhatabı hakkında  yargıya varmasını sağlayan bir kavram gibi görünse de ” ilk izlenim” her zaman doğru yargıya varmamızı sağlar mı? ilk izlenim, ilk karşılaşma, ilk konuşma, ilk iletişim, önemli kavramlardır tabi. Kişi hakkında mutlaka bir ipucu verir fakat “ilk izlenim” oluşturulurken karşımızdaki insanın ne kadar profesyonel bir karakter değişimine uğrayacağını bilemeyiz.Karşımızdaki kişi tüm hayat kategorilerinde de böyle midir? Evde, işte ,okulda ,otobüste,siyasette, alışverişte… işte bunları anlamak oldukça güçtür. İlkler her zaman “doğru ya da yanlış” bir yargıya ulaştırır elbet.Bu ilklerin belirleyici bir rolü olmakla birlikte; İnsanlar bu ilklerinde dürüst müdür?

-Bence sayılmaz!

Yaşadığımız evrende insanlar yalnız kalmamak ve bir arada yaşamak üzerine kodlanmışlardır. İnsanlar; kendi karakterini, becerisini, yeteneğini, yapabildiklerini, farkını ortaya koymak ister. Farklı olmasa da farklıymış gibi anlatmak da ister:) Bu nedenle insanlar kendini kanıtlamak adına kendine bir dünya oluşturur ve o dünyadaki sergilenen oyunun başrol oyuncusudur. “Nabza göre şerbet vermek” deyimi vardır ya aslında bir nevi tam da bunu yapar insan. Söyleyeceği çok şey vardır ama ortam uygun değildir, insanlar uygun değildir. İşte yanlış olduğunu düşündüğü herşeyi yapmasının nedeni sistemin işleyişidir ve insanların bir arada yaşama iç güdüsünün bir gereğidir.

Doğru ya da yanlış ilk izlenim “etkili bir iletişimin” yapıtaşıdır.Fakat her zaman ilk izlenimi baz alırsak karşımızdaki kişinin sadece şu anda “yaptıklarına” odaklanır ve ” yapabileceklerine” fırsat tanımamış oluruz.İlk izlenimde kişiyi bütün olarak göremeyiz.Oysa ki insanların yaşanmışlıkları, anıları, yapabileceği herşey fazlasıyla değerlidir.Gerçek hayatı hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar. Fakat ilk izlenimde sadece yüzeysel bir bakış açısı sunarız.

İnsan hayatının ” sebep sonuç” ilişkisi çerçevesinde var olduğunu düşünürsek  “ilkler” bir sebep , sonrası ” sonlar” ise sonuçtur.Bu açıdan ” ilkler” her zaman birinci ve kazanıyor gibi görünse de ” sonlar” en etkili ve en akılda kalandır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: