Konuk Yazarlarımız,  Münazara,  Tavsiye Dinlemek mi Tecrübelerine Göre Hareket Etmek mi?

TECRÜBE SİZİN ADIMINIZIN İSMİDİR

 

 


TAVSİYE DİNLEMEK Mİ TECRÜBELERİNE GÖRE HAREKET ETMEK Mİ?

Canım nihce açıklamamızı yapmış.
Dedik ki tavsiye mi tecrübe mi ?
Oturdum, düşündüm, seçtim ve hazırsanız başlıyorum.

Genel olarak başlamak gerekirse eğeretavsiyenin ve tecrübenin anlamını şuraya koyayım aklımızda bir kalsın.
TAVSİYE: Yol gösterme, öğütleme.
TECRÜBE: Deneme, deneyim.
Mantıken ve kelime anlamının üstüne basarak bakarsak da tecrübeye göre hareket etmektir.

Size verilen tavsiyeler başkalarının tecrübesidir, sizin değil. Başkasının tecrübesi olduğu için aynı sonucu bile alamayabilirisiniz çünkü adı üstünde bu başkasının yaşamışlığı ve tecrübesi. Siz, ben, biz, kendimiz yaşamadıkça hayatta nasıl hareket edeceğimizi bilemeyiz.

Evet belki başkasının tavsiyesini elimizle ittikten sonra hata yapacağız. Tecrübemiz hata gibi gözükecek. Bir an durup diyeceğiz ki: “Keşke dinleseydim.”  Ama ilerleyen zamanlarda fark edeceğiz ki eğer hata diye adlandırdığımız tecrübeyi yaşamamış olsaydık, ileriye daha sağlam adım atamayacaktık.

Öyle bir zamanda gelebilir ki size verilen tavsiyeye şu cevabı verebilirsiniz: “Ben senin tavsiyeni denedim, tecrübe ettim. Bu adımı senin tavsiyenle değil kendi yaşadığım tecrübeyle atacağım.”

Tavsiyeler iyi niyettir. Sevildiğimizin göstergesidir, lakin bir insan kendi kararlarından ders çıkarmalı. Her zaman tavsiyede bulunacak insanlar olmayacak yanımızda.

Bir bebeğe eşiğe dikkat etmesi gerektiğini, etmezse düşeceğini söylersiniz ama bu ona anlam vermez çünkü ne demek istediğinizi anlamaz; ta ki kendi takılıp düşene kadar. Düştükten sonra da bir daha oradan geçerken dikkat eder.

Bebekle yetişkin insan bir mi diyorsunuz değil mi?

Evet, birdir efendim.

Bir lise öğrencisine okumasını sınava iyi hazırlanmasını ve eline iyi bir meslek alıp rahat hayat kurmasını söylersiniz. Okumadan zor olduğunu, rahat bir iş ve geleceği için başarılı olmasını, çalışmasını söylersiniz. Ama tıpkı bir bebek gibi o da anlamaz. Yaşı kaç olursa olsun. Bir işe gidip sabahtan akşama kadar ayakta geçirdiği günün sonuna kadar da anlamayacaktır. O işe gidip yorgun döndüğü gün kendi dersini çıkaracaktır. Ve bu onun tecrübesidir.

Hayatta adım atarken korkmayın. Tecrübeniz size ilk başta hata gibi gelse de ilerleyen zamanlarda önünüze çıkan engeli kolayca aşmanızı sağlayacaktır.

 

TECRÜBENİZE, KARARINIZA GÜVENİN.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: