Konuk Yazarlarımız

HER ŞEY BİTMEK İÇİN BAŞLAR

 
Roma tarihinin en büyük devlet adamı ve düşünürlerinden biri olan Cicero’nun aforizmalarının bulunduğu kitabın başlığıdır ‘Her Şey Bitmek İçin Başlar’. Cicero’nun aforizma şeklinde pek çok deyişleri bulunmaktadır.

 
Hani bazı kitap başlıkları vardır ya, o kitap başlığı öyle etkiler ki insanı ve o kitabı okumadan başlığın altını siz doldurmak istersiniz. İşte benim için öyle bir başlık.
 
Her şey bitmek için başlar!
 
Düşünüyorum.
 
Öyle derin bir cümle ki şu an idrak etmeye çalıştığım ve üzerinde epeyce düşündüğüm bu cümle. Etrafımda biteceğini ve devam edeceğini düşündüğüm pek çok şeyi sıralıyorum. Tabi irdelemem gerek ya 🙂 şimdi de sıraladığım durumların gerçekten devam edip etmeyeceğini, bitip bitmeyeceğini zihnimin en derinlerinde düşünüyorum ve sonra dünyaya dönüyorum. Çok düşününce de olmuyor; ruh sağlığım da benim için önemli ama değil mi? Bir filozof değilim nihayetinde 🙂
 
Hayattaki bazı şeylerin bitmesi, devam etmesi, sonsuza kadar sürmesi durumu tartışmaya açık bir konudur diyorum ve tam da aforizma tadında şu cümleyi sunuyorum sizlere:
 
“Zira ömür geçiyor.”
 
Zaman geçerken kaybettiklerimiz, kazandıklarımız, bitirdiklerimiz, devam etmesini istediğimiz pek çok şey oluyor fakat şöyle bir gerçek var ki ömür bitiyor.
 
“Bir gün gelecek, hem de çarçabuk, geriye bakacaksın ya da acele edeceksin, zira ömür geçiyor. (Tusculanae Disputatines 1.76)”
 
İnsan hayattaki yaşanmışlıklarını geride bırakarak ilerliyor. İlerlerken öyle bir noktaya geliyor ki işte o zaman düşünüyor geçmişini, yaşadıklarını, kazandıklarını, kaybettiklerini, bitirdiklerini ve ruhunda ve hayatında var olmaya devam eden pek çok şeyi. İşte! Düşünmeye başladığı noktaya gelince geçmişteki pişmanlıklar veya yaşanmış güzel anılar, gelecekten beklentiler geliyor insanın aklına. Tam da bu anda bir terazi beliriyor zihninde. Geçmişini ve geleceğini tartıyor insan.
    
…ya geçmişe bakıyor ya da acele ediyor. Geçmişe bakarken en çok da yanlışları ve doğruları düşünüyor. Kendi hayatım adına ve bu saatte 🙂 bu konu üzerine çok da düşünmek istemiyorum ve her şeyi zamana bırakarak,
sadece şunu söylüyorum:
 
“Yaşamdaki doğrularımın yanlışlarımdan daha fazla olmasını ümit ederek geleceğe yürüyorum.”

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: